Dieta Paleo, inaczej zwana dietą paleolityczną to sposób żywienia ludzi, którzy żyli w czasach prehistorycznych. Uznawana jest za jedną z lepszych diet w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Podstawowym jej założeniem jest spożywanie produktów, które wchodziły w menu naszych praprzodków, czyli: mięso, ryby, orzechy, owoce i warzywa.
Jadłospis bazuje głównie na produktach wysokobiałkowych oraz eliminuje żywność przetworzoną, nabiał, zboża, rośliny strączkowe. Zakłada się także ograniczenie spożycia warzyw skrobiowych.
Zalety i wady diety paleo
Dieta ta jest polecana osobom, które zmagają się z chorobami tarczycy – eliminacja glutenu i nabiału znacząco wpływa na poprawę stanu ich zdrowia.
Paleo docenią także osoby z nadwagą, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Dodatkowo:
- niewątpliwą zaletą jest ograniczenie spożycia żywności przetworzonej, cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych, które w większych ilościach mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie
- różnorodność warzyw i owoców – bogactwo witamin i składników mineralnych
- szybka utrata masy ciała.
Jak każda dieta, również i ta nie jest pozbawiona wad:
- duża ilość białka obciąża nerki i wątrobę
- ze względu na brak spożycia nabiału mogą wystąpić problemy ze zbilansowaniem wapnia
- duża ilość homocysteiny
- niska jakość mięsa hodowlanego
- zagrożenie niedoborami niektórych składników mineralnych
- możliwe zaburzenia mikroflory jelitowej.
Dieta Paleo może być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają nietolerancję glutenu i laktozy. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej podaży kalorii i prawidłowym zbilansowaniu makroskładników.